Prywatny telefon komórkowy jest obecnie ogromną kopalnią informacji o jego posiadaczu. Zgubienie smartfona lub jego kradzież jest jednym z największych lęków współczesnego człowieka. Jest to bowiem utrata kontroli nad bardzo wieloma sekretami, prywatnymi wiadomościami, zdjęciami oraz ważnymi danymi. Zobacz, jak ochronić telefon przed włamaniem lub zniszczeniem.
W dzisiejszych czasach w telefonach mamy zainstalowane różnorodne aplikacje, które nie tylko dużo o nas mówią, lecz także mogą być podstawą do kradzieży tożsamości lub wyprowadzenia z konta wszystkich pieniędzy. W końcu normalnością jest posiadanie w telefonie aplikacji bankowych czy rządowej appki mObywatel, która pozwala wytworzyć elektroniczne kopie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Jeśli cenisz sobie wygodę i dokumenty oraz kartę płatniczą nosisz w telefonie, koniecznie musisz w odpowiedni sposób go chronić.
Podstawą bezpieczeństwa telefonu jest oczywiście hasło do niego. Nowe modele telefonów oferują kilka możliwości zabezpieczenia urządzenia przed odblokowaniem przez niepożądane osoby. Najbezpieczniejsze z nich to: skanowanie twarzy oraz logowanie biometryczne, czyli za pomocą odcisku palca. To najlepsze zabezpieczenie, ponieważ zarówno rysy Twojej twarzy, jak i linie papilarne są unikatowe i nikt na świecie nie może mieć ich takich samych. Wiele smartfonów daje jednak opcję podwójnego logowania i można odblokować urządzenie także wzorem lub hasłem. Przy wybieraniu wzoru, unikaj tych najbardziej popularnych, czyli na przykład liter – “L”, “U”, “u”, “W” czy kwadratów czy trójkątów. Wymyśl swój unikalny wzór, który trudno będzie złamać. Również hasło powinno być trudne do odgadnięcia. Może to być całkowicie przypadkowe, wymyślone słowo – im bardziej dziwne i abstrakcyjne, tym lepiej. Dodaj do niego jakiś numer oraz znak specjalny, a Twój telefon będzie bezpieczny.
Profesjonalni hakerzy oraz doświadczeni złodzieje wiedzą jednak, jak odblokować telefon bez znajomości wzoru czy hasła i omijając wszystkie te zabezpieczenia. Dlatego aplikację banku oraz elektroniczne dokumenty również zabezpiecz logowaniem biometrycznym.
Poza hakerami, którzy mogą odblokować i wykorzystać Twój telefon po znalezieniu, na bezpieczeństwo Twojego telefonu czyha także bardzo szerokie grono hakerów internetowych. Przez niestrzeżoną sieć wifi lub przez przesłany link mogą oni uzyskać dostęp do Twojego telefonu, a tym samym do informacji z niego. Żeby do tego nie dopuścić, zainstaluj w telefonie aplikację z antywirusem, który zabezpieczy system oraz informacje przed atakiem hakerskim.
Większość uszkodzeń telefonu wynika z upadków. Stłuczony i rozlany wyświetlacz, usterki układu scalonego czy pęknięta obudowa, to najbardziej popularne zniszczenia, jakich doświadczają telefony. Konieczne dla każdego telefonu są: ochronne etui oraz szkło hartowane na ekranie skutecznie ochronią Twój telefon przed uszkodzeniami. Etui na iPhone może być piękne i ozdobne, a przy okazji naprawdę dobrze amortyzować upadki.
Żartuje się, że w tych czasach telefon komórkowy jest przedłużeniem ręki. To powiedzenie nie wzięło się znikąd, mało kto nie używa na co dzień smartfona. W związku z tym, że telefony są obecnie magazynami informacji, bardzo często stają się one celem hakerów. Zabezpiecz swój telefon zarówno przed kradzieżą danych, jak i zniszczeniem i ciesz się nim przez lata.
Zdjęcie główne: Tracy Le Blanc/pexels.com