Abonament PlayStation Plus – co to jest?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest abonament PlayStation Plus? Ile kosztuje i co daje graczom korzystającym z konsol Sony?

Zacznijmy od początku – czym jest PlayStation Plus

PlayStation Plus to usługa subskrypcyjna, tj. odnawiająca się w ramach miesięcznego abonamentu. Daje ona dostęp do rozgrywki multiplayer na serwerach Sony. W niektórych tytułach (nie wszystkich, ale o tym dalej) jest to bezwzględnie konieczne, by móc bawić się razem z naszymi przyjaciółmi.

PlayStation Plus daje także dostęp do kilku tytułów, które można ogrywać tylko z aktywną subskrypcją. Oczywiście po ich nabyciu PlayStation Plus nie jest już wymagane. PS Plus daje także możliwość generowania zapisów w chmurze, co znacząco poprawia komfort użytkowania konsoli, szczególnie gdy korzystamy z różnych urządzeń i chcemy mieć wszystko na naszym koncie. Abonament ten daje także dostęp do specjalnych rabatów w PS Store.

PlayStation Plus – sposób na tani gaming. Ile to w sumie kosztuje?

PlayStation Plus dostępny jest w ramach subskrypcji na określony czas, rozliczany na dany okres. Mówimy tu o trzech wariantach:

  1. Jeden miesiąc – koszt 37 złotych.
  2. Trzy miesiące – koszt 100 złotych, co daje 34 złote na miesiąc.
  3. Dwanaście miesięcy – koszt 240 złotych, co przekłada się na 20 złotych miesięcznie.

W zależności od wybranego przez nas wariantu zmienia się jedynie koszt, a nie zawartość abonamentu. Każdy użytkownik PS Plusa ma takie same bonusy za aktywną subskrypcję w danym czasie. Warto zwrócić uwagę szczególnie na najdroższy jednorazowy pakiet – 240 złotych przez 12 miesięcy w zestawieniu z innymi propozycjami to bardzo dobry „deal”. Jeśli chcielibyśmy opłacać abonament miesięczny za taki sam okres, zapłacilibyśmy aż 444 złote, a rok przy abonamencie na trzy miesiące to wciąż 400 złotych.

Warto zauważyć także, że ceny abonamentu w formie „fizycznej” – tj. kodów, które można nabyć w elektromarketach, kioskach czy księgarniach, są takie same. Gdy postanowimy przejść się do najbliższego punktu sprzedaży kart PlayStation Plus, za abonament miesięczny przyjdzie nam zapłacić 37 złotych. Abonament PlayStation Plus może być także dodatkiem w ramach abonamentu telefonicznego – niektóre sieci w Polsce dają taką możliwość.

PlayStation Plus za darmo – czy mogę jakoś przetestować usługę, zanim ją wykupię?

Oczywiście, przed zakupem PlayStation Plus warto zapoznać się z jego funkcjonalnością. Firma Sony oferuje możliwość przetestowania PlayStation Plus przed wykupieniem subskrypcji. Wymogów jest jednak kilka. Po pierwsze, musimy sięgać po usługę po raz pierwszy – jeśli mieliśmy w przeszłości abonament PS Plus, nie otrzymujemy szansy na przetestowanie go ponownie.

Drugi wymóg: musimy mieć zarejestrowany sposób płatności na naszym koncie. Może to być karta kredytowa/debetowa lub konto PayPal. Wynika to z faktu, iż na etapie rejestracji próbnego okresu wybieramy już docelowy abonament. By nie był on pobierany, konieczne jest zrezygnowanie z subskrypcji podczas okresu testowego. Kiedy on minie, nasze konto zostanie automatycznie obciążone należnością.

Okres testowy PlayStation Plus wynosi 14 dni, przez ten czas możemy anulować subskrypcję bez większych przeszkód. Tak przynajmniej jest w naszym regionie – osoby kupujące PS5 za granicą powinny sprawdzić tamtejsze normy.

Co z tytułami free-to-play, które opierają się na trybie multiplayer?

Istnieje kilka gier, które nie wymagają od użytkownika posiadania aktywnej subskrypcji PlayStation Plus, a oferują dostęp do multiplayer. Najczęściej są to produkcje pokroju Apex Legends, które korzystają zresztą z dedykowanych serwerów stworzonych przez marki takie jak EA Games czy Ubisoft, a niekoniecznie samego PlayStation.

Jeśli chodzi o popularne tytuły, które posiadają rozgrywkę multiplayer, lecz nie wymagają jednocześnie posiadania PlayStation Plus, warto wymienić:

  • Genshin Impact – znane fantasy RPG, które utrzymane jest we wschodniej stylistyce;
  • Rocket Leauge – tytuł międzyplatformowy, który posiada całkiem dużą społeczność;
  • Call of Duty: Warzone – jedna z odsłon słynnego CoD, tym razem nawiązująca do gatunku Battle Royale;
  • Fortnite – tytuł, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jeden z symboli popkultury;
  • Smite – jedna z gier typu MOBA, która posiada bardzo unikatowe jak na ten gatunek mechaniki;
  • Paladins: Champions of The Realm – tytuł, który może być określony jako „Hero Shooter”, jak Overwatch, ale za darmo;
  • DC Universe Online – jest to gra w modelu freemium, która pozwala na rozgrywkę wieloosobową w świecie komiksów DC.

Zdj. główne: Kerde Severin/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*