Ergonomiczne miejsce do pracy, czyli jakie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas pracy bardzo ważne jest nie tylko osiąganie jak najlepszych efektów, ale również przystosowanie miejsca, w którym się przebywa. Istotne będzie dobranie wygodnego krzesła, odpowiedniego biurka, a także pozostałych elementów. Jak powinno wyglądać Twoje miejsce pracy, aby można je było określić mianem ergonomicznego?

Zadbaj o wygodę podczas pracy

Praca w komfortowych warunkach sprawi, że szybciej i efektywniej wykonasz powierzone Ci zadania. Do tego Twoje ciało podziękuje Ci za odpowiednie dopasowanie różnych elementów. To jednak nie wszystko.

Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, w którym znajdują się wszystkie elementy, które potrzebne są pracownikowi to odpowiedniego wykonywania swoich zadań. Zasady, według których należy wówczas działać, doskonale sprawdzają się zwłaszcza w biurowcach, gdzie na jednej przestrzeni znajduje się kilka lub nawet kilkanaście stanowisk pracy. Zatem od czego zacząć i jak zagospodarować miejsce pracy, aby było wygodne i ułatwiało nam wykonywanie codziennych zadań?

Ergonomiczne miejsce pracy – czyli absolutna podstawa w biurze

Ergonomiczne miejsce pracy można stworzyć, kierując się kilkoma zasadami związanymi z biologią, filozofią pracy, medycyną pracy, a także psychologią. Wszystkie te elementy połączone w jedno pozwolą Ci stworzyć idealne miejsce do codziennego działania. Istnieje kilka obszarów, na które należy w szczególności zwrócić uwagę.

Po pierwsze: skup się na organizacji miejsca pracy. Następnie zastosuj wszystkie najważniejsze zasady BHP. Bardzo istotne jest również zminimalizowanie zmęczenia i stresu podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a także dokładnie przeanalizowanie warunków pracy w biurze. Weź także pod uwagę sposób oraz godziny pracy. Wszystkie te czynniki będą miały kluczowe znaczenie przy tworzeniu ergonomicznego miejsca pracy.

Jak wprowadzić zasady ergonomicznego miejsca pracy w życie?

Ergonomia miejsca pracy to przede wszystkim wygoda i komfort pracownika. Niestosowanie się do nich może przynieść szereg niepożądanych zdarzeń, nawet tych związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem.

Skupmy się na podstawach. Zacznij od tego, aby mieć w pracy odpowiednią ilość miejsca, aby można się było swobodnie poruszać, czyli wstać od biurka i móc się przeciągnąć oraz zrobić kilka kroków. Istotny będzie również wygodny fotel, który zapewnia idealne podparcie plecom, oraz dopasowane do niego biurko. Powinno być ono na tyle wysokie, aby pasowało do pracownika oraz duże, aby zapewniało wystarczającą ilość miejsca na ułożenie wszystkich potrzebnych narzędzi.

Pamiętaj także, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie. Liczy się górne światło, najlepiej o naturalnej barwie, która nie obciąża oczu. Nie zapomnij także o dodatkowym źródle światła, które powinno znaleźć się na biurku. Istotne będzie również zabezpieczenie kabli, tak aby nie stwarzały niebezpieczeństwa. Należy pamiętać również o tym, aby wszystkie elementy znajdujące się w biurze były sprawne i nie stanowiły zagrożenia dla pracownika. Istotne jest zachowanie odpowiedniej temperatury zarówno latem, jak i zimą. Wszystkie te czynniki sprawią, że w biurze panować będzie idealna atmosfera do działania!

Zdj. główne: Shridhar Gupta/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*